SPOLU PRE AFRIKU

Spolu pre AfrikuCieľom zbierky „Spolu pre Afriku“ je podpora sociálnych a humanitárnych projektov v troch afrických krajinách Rwanda, Pobrežie Slonoviny a Madagaskar. Občianske združenie Amazi, ktoré zbierku organizuje rozdelí výťažok zbierky pre konkrétne sociálne projekty realizované v týchto štátoch.

Jednou z podporovaných oblastí budú potraviny pre deti, ktoré sa liečia v zdravotných strediskách vedených misionármi. My, obyvatelia civilizovaného sveta nemôžeme ľahostajne prechádzať okolo detí, ktoré trpia hladom. Môžeme povedať, že aj u nás v bohatej Európe existujú deti, ktoré potrebujú pomoc. Prečo teda pomáhať Afrike? Odpoveď je jednoduchá. Životný štandard u nás je neporovnateľne vyšší ako ten v afrických krajinách. Hlad v Afrike je niečo úplne iné ako hlad u nás. Stáva sa, že deti nejedia aj niekoľko dní, ak majú šťastie a niekto sa o ne zaujíma skončia v zdravotných strediskách. A ak nie...?! Ľahko sa nakazia nejakou chorobou, ktorej vyčerpaný organizmus nedokáže odolať a zomierajú. Už za 20 euro je možné v Rwande kúpiť 45 kg fazule, ktorá je v tejto krajine základnou potravinou a takéto množstvo vystačí pre jednu rodinu na mesiac.

Často medzi najviac ohrozenými deťmi sú tie, ktoré sú nakazené vírusom HIV. Takéto deti potrebujú špeciálnu starostlivosť a opateru. V Rwande vedú pallotinske komunity niekoľko zdravotných stredísk, kde okrem iného sa venujú aj opatere novorodencov s týmto vírusom. V zdravotných strediskách Masaka a Gikondo majú v opatere 120 detí, ktoré sú nositeľom tohto smrteľného vírusu. Okrem liekov ktoré im podávajú, je potrebné, aby mali aj dostatočnú výživu, čo si vyžaduje dodatočné finančné prostriedky. Sestra Marta, ktorá je ekonómkou hovorí, že mesačne musia kúpiť 90 kg sušeného mlieka, 100 kg výživnej zmesi z kukurici, sóji a sorga, 100 kg cukru, 50 litrov oleja a 100 kg ryže. Mesačne sestričky potrebujú zhruba 500 euro na to, aby mohli týmto deťom zabezpečiť stravu. Misijný sekretariát si váži iniciatívu Občianskeho združenia Amazi, ktoré formou verenej zbierky podporí sociálne projekty v Afrike. Za každú formu podpory misií vyjadrujeme vďaku. Zaslaním príspevkov na konto verejnej zbierky „Spolu pre Afriku“ SK65 5600 0000 0071 9417 9003 darujeme nádej a meníme svet konkrétnych ľudí.

facebooktwitterlinkedin